^ DO GÓRY
  • 0.jpg
  • 1.jpg
  • 1a.jpg

Restauracja „Pożegnanie z Afryką” 

Celem skorzystania z restauracji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Serwujemy oryginalne dania Afryki Zachodniej oraz Wschodniej. Menu tej części Afryki charakteryzuje się wyrazistymi smakami, co oznacza, że potrawy są dobrze doprawione, ale tylko niektóre z nich są ostre. Smaki występujące w kuchni afrykańskiej są ciekawe, gdyż wiele tamtejszych produktów, w tym owoców i warzyw, nie ma swoich europejskich odpowiedników. Duża część zachodnioafrykańskich dań bazuje na aromatycznie przyprawionych mięsach; wołowinie, kurczaku i koźlinie.

Główny szef kuchni to Pan Benoit, rodowita Afrykanin z Togo z 15-letnim doświadczeniem w gastronomii. Większość produktów, z których gotujemy dania, sprowadzamy z Afryki, abyście mogli spróbować prawdziwie afrykańskich smaków. Poniżej opisujemy parę dań kuchni afrykańskiej. Oczywiście podstawą jest przyrządzana u nas Injera. Injera, jest tworzona z bardzo zdrowego drzewa jakim jest teff, to etiopski chleb powszedni. Chleb który jest jednocześnie obrusem i który zjada się wraz z posiłkiem. Mieszkańcy Abisynii jadają go na śniadanie, obiad i kolację zamieniając jedynie sosy. 

Inne nasze potrawy to:

Fufu (Zachodnia Afryka) Gotowane warzywabogate w skrobię, takie jak maniok, słodkie ziemniaki lub banany którewbite są wkonsystencjęciastajaki spożywane wmałych kulkachz zupąlub sosemdo maczania.

Jollof Rice (Gambia) Zwany również "Benachin", co oznacza "jedengarnek" w języku Wolof, to popularne daniew wielu częściachAfryki Zachodniej. Danie składa się zryżu basmati, pomidorów cebuli, przypraw (np.gałka muszkatołowa, imbir, maskaScotch, pieprz, kminek, paprykachili, sól)której które są dodane do warzyw, mięsai ryb. Podawana z podsmażonymi bananami iostrązieloną sałatą.

Ugali (East Africa) to potrawa zmąki kukurydzianej, gotowana zwody. Pomimo, że jestwytworzona zdrobnejkukurydzy,to możebyć równieżwzbogaconasorgiem lub maniokiem. Ugaliz czystegoprosajest także powszechnei bardzopożywne.

Wat (Etiopia i Erytrea) gulasz który Może być przygotowany zkurczaka,wołowina, jagnięcina,różnewarzywa, mieszanki przypraw, takich jak BerbereisaletraKibbeh, przyprawionemasło klarowane. Watssą tradycyjniespożywane zInjera.

Yassa (Senegambia ) Pikantne, marynowane ryby lubdrób,danieprzygotowanez cebuląi cytryną

Nasz bar oferuje wszystkie klasyczne napoje oraz wybór tradycyjnych afrykańskich napojów po przystępnych cenach.

Africa Centre, centrum afryki